Kui valima peab hambaravi ja söögi ostmise vahel

19.08.2019

Sageli võime kohata tänavatel, poodides, töökohtades ja kodudes inimesi, kes kunagi ei naerata. Selle põhjuseks ei ole mitte alati halb tuju, vaid võib-olla hoopis see, et hambad on lagunenud või ei ole neid üldse.

Kui hambaravi kallidust kurdavad ka Eesti keskmist palka saavad inimesed, siis miinimum või selle lähedast palka teenivatel isikutel on kordades raskem või sootuks võimatu oma hambaravi eest maksta. Kui on valida, kas osta endale ja lastele süüa või minna hambaarsti juurde, siis on esmavalikuks siiski toit. Võrreldes teiste tervishoiuteenustega, mis on ühtviisi hüvitatavad ning kättesaadavad nii kõrge- kui madalapalgalistele, süveneb hammaste ravi puudutavas valdkonnas ebavõrdsus. Seda saavad endale lubada vaid majanduslikult heal järjel olevad inimesed.

Heategevusfond Naeratuse Eest loodi 2017. aastal eesmärgiga toetada puuduses elavate inimeste hambaravikulutuste katmist ning teha teavitustööd suuhügieeni ning hammaste tervishoiu olulisusest. Eesti tervishoiusüsteemis on hambaraviteenuse kulude katmine jäetud  enamasti iga täiskasvanud üksikisiku enda kanda.

Probleemi tõsidus

Hambaravi vajavatel inimestel on üldiselt lisaks ravivajadusele ka majanduslikud või sotsiaalsed probleemid, mis tegelikkuses on viinud nad olukorda, kus hammaste hügieen ja tervis on jäänud tagaplaanile.

Võime hambaid võrrelda ükskõik millise kehaosaga. Inimesed üldjuhul unustavad, et neil on jalad-käed-silmad-kops-maks-põrn-pea ja muud kehaosad ning organid. Kuni selle ajani, mil üks või teine neist valu hakkab tekitama. Nii ka hammastega. Fondi sooviks on, et inimesed, kelle enda hambad on korras, mõistaks neid, kellel on hammastega probleeme ilma sildistamata, hukka mõistmata ja alavääristamata. 

Kui üldkehalise tervishoiu teemadele juhitakse erinevate suurkampaaniate raames tähelepanu palju, siis hammaste tervist ja selle mõju kogu keha tervisele kajastavad sageli pigem hambakliinikud ja suuhügieeni toodete edasimüüjad, kelle eesmärk on isikliku ärilise kasu saamine kui rahva üldtervise parendamine.

Kuidas fond inimesi aitab?

Hammaste tervise halvenemise põhjuseks on olnud inimese puudulik suuhügieen, mille taga on teadmatus, milleni võib viia hammaste pesemata jätmine ja hambaarsti juures mitte käimine. Halvenemist mõjutavad samuti traumad hammastega ja perevägivalla juhtumid ning õnnetused.

Naeratuse Eest fond kogub annetusi, et toetada vähekindlustatud inimeste hambaravi. Kõik inimeste poolt tehtud annetused kasutatakse vähekindlustatud inimeste hambaravikulude katteks. Palgatöötajaid fondil ei ole, administratiivkulusid samuti mitte. Kogu töö ning vajalikud asjaajamistoimingud on tehtud vabatahtlikkuse alusel. Olenevalt probleemi olemusest suunab fond inimesi haigekassaga lepingu sõlminud raviasutuste poole ning leiab koostööpartnereid, kes on nõus osutama raviteenuseid hinnakirjast soodsamate hindadega. Suurt tööd tehakse ka inimeste julgustamisel hambaarsti juurde pöördumisel, kuna paljudel inimestel on varasematest kogemustest tulenev hirm ning häbitunne oma hammaste olukorra pärast.

Kuna tegu on üsna värske organisatsiooniga, siis ei ole abisaajate hulk veel väga suur, kuid taotluse on esitanud üle 40 inimese. Siiski on juba praegu võimalik rääkida väga erilisi lugusid, kuidas inimesed on fondi teel saanud tagasi oma enesekindluse ja jõu elus muutusi teha. Näiteks lugu mehest, kes kaotas keelevähi ja muude haiguste tõttu kõik oma hambad ning pidi aastaid sööma vaid vedelat toitu. Tema uskumatu tahe, initsiatiiv ja tänutunne peale uusi hambaid ja esimest korralikku söömaaega olid väga liigutavad. 

Sinu annetuse toel aidatakse lähisuhtevägivalla all kannatanud inimeste hambaravi. Annetuse saad teha siin: armastanaidata.ee/naeratuse-eest.

Назад