Jäta navigatsioon vahele

Ma Armastan Aidata
Koos oleme kogunud
4 730 094 €
Annetajatelt 3 355 645 €
Swedbanki poolt 1 374 449 €
MTÜ Loomus projekt "Olen loomade poolt”

MTÜ Loomus projekt "Olen loomade poolt”

Kuidas su annetus aitab?

Kui lähedal oleme eesmärgi saavutamisele?

Annetusi kokku
Veel vaja koguda
14 295.40 €
455 annetust
15 000.00 €
See projekt on juba lõppenud. Täname kõiki, kes kaasa aitasid!

Kuidas su annetus aitab?

Kuidas su annetus aitab?

Loomade eestkoste organisatsioon Loomus tegutseb selle nimel, et muuta Eesti ja maailm laiemalt loomasõbralikumaks. Loomuse fookus on nende loomade kaitsel, keda kasutatakse põllumajanduses, sh kalad, meelelahutuses, ilutööstuses ja moetööstuses.

Loomuse sihiks on loomatemaatika tähtsuse suurendamine Eesti ühiskonnas ning loomakaitsepoliitika kujundamine. Tänu Loomuse ja Loomusega liitunud liikumise Loomade nimel aastatepikkusele tööle võttis 2017. aasta sügisel Riigikogu vastu eelnõu, mis keelustab metsloomade kasutamise meelelahutuses, sh tsirkuses. See oli võimas võit loomadele ning vägivallaga dresseeritud metsloomad ei pea enam kannatama ebaloomupärastes tingimustes meelelahutuse eesmärgil.

Loomuse loomisest saadik on meie liikmed aktiivselt tegutsenud karusloomafarmide keelustamise nimel ning 2021. aasta juunis saime rõõmustada, et meie üks suurimaid eesmärke sai täidetud ning Eestist sai esimene Balti riik, mis keelustab karusloomafarmid.

Igal võidul on oma hind. Iga võit tähendab sadu, kui mitte tuhandeid, tunde tööd. Tihti tulevad võidud raskelt, aga see ei ole meid takistanud ega hakka takistama. Loomade kannatustele ei saa panna hinda, me ei saa öelda, et mingi kannatuse ärahoidmine pole väärt nii palju tunde tööd või nii palju muid ressursse. Iga meie poolt võetud väljakutse suudab ära hoida väga palju kannatusi ja seeläbi luua parema maailma.

Loomus peab oluliseks loomasõbraliku mõtlemise, käitumise ja tarbimise leviku suurendamist, mistõttu oleme loonud veganprogrammi Taimsed Valikud, Eesti esimese loomaõigusliku taskuhäälingu Loomade Hääl, kampaania “Armas kala”, loomasõbraliku ilu töörühma LILU ning korraldame rahvusvahelist loomaõiguste konverentsi. Lisaks sellele teeme koostööd nii Eesti kui ka rahvusvaheliste organisatsioonidega, et kujundada loomasõbralikku poliitikat ning tõsta teadlikkust loomaõiguste teemal.

 • 5 € eest saame levitada loomasõbralikke sõnumeid sotsiaalmeedias.
 • 10 € eest saame välja anda ja levitada teabematerjale, jagada lendlehti ja loomasõbraliku sõnumiga kleepse ning korraldada oma vabatahtlikele aruteluõhtuid.
 • 25 € eest saame osaleda koolitustel, et paremini ja efektiivsemalt seista loomade õiguste eest, teha ühe taskuhäälingu Loomade Hääl osa ning korraldada ja osaleda avalikel üritustel.
 • 50 € eest saame tasuda rahvusvahelistesse organisatsioonidesse kuulumise liikmemakse ning toetada Soomes Tuulispää varjupaigas elavaid rebaseid Taika ja Viima.

Iga annetus on oluline samm loomasõbralikuma ühiskonna poole.

Loomus on kantud tulumaksusoodustust saavate mittetulundusühingute nimekirja. Maksude teemast loe lähemalt: Annetused ja maksud.

www.loomus.ee

Loomus kutsub pidama pühi linnusõbralikult ning tähistama munadepühi munavabalt! | RETSEPTID

08.04.2023

Nagu varasematelgi aastatel kutsub loomade eestkoste organisatsioon Loomus selgi aastal kõiki tähistama loomasõbralikke munavabasid munadepühasid, jätma munadepühadel munad söömata ja värvimata ning nautima ilusat kevadet loomasõbralikult ja täistaimselt.

Loomuse juhatuse liikme Anu Tensingu sõnul soovitakse tõsta teadlikkust sellest, et munade söömine ei ole pelgalt lõbus ja kahjutu tegevus, vaid selle taga on julm munade tööstus. “Oleme munavabade munadepühade kampaaniat teinud juba mitu aastat ning on hea meel tõdeda, et võimalused munadepühi munavabalt tähistada on muutunud järjest lihtsamaks ja mõnusamaks. Retseptivõlurid loovad järjest juurde pühadetoitude vegan versioone, toidukohtadest ning kaubandusest leiab igaüks kindlasti midagi endale pühadelauale,” lausus Tensing.

Loomus on loonud munavabade munadepühade Facebooki ürituse, mille all jagatakse vahvaid veganretsepte ja häid nippe, kuidas loomasõbralikult munadepühasid tähistada. Igaüks saab seal vajadusel nõu küsida ning ka oma kogemusi jagada.

Pühapäeval, 9. aprillil kutsub Loomus vaatama dokumentaarlfilmi Turlock, milles vaadeldakse USA ajaloo suurimat loomade hooletusse jätmise juhtumit, kus 50 000 tööstuslikuks munatootmiseks kasutatud kana jäeti kitsastesse traatpuuridesse enam kui kaheks nädalaks toiduta. Film viib vaatajad painajalikku reaalsusesse sellest, mida need loomad talusid ja näitab nende vabadusse päästmist. Filmiõhtut kaaskorraldab Eesti Vegan Selts ning see on publikule tasuta.

Munavabasid munadepühi toetavad Eesti Loomakaitse Selts, Veganmess, Ajakiri Vegan, Eesti Vegan Podcast, veganohvikud Rohe Kohvik, Kringel ja LIANA ning retseptiloojad Maria Veski-Raudkivi ehk Miaspiration, Angelina Sorgina ehk Gelchikcooks ja Elys Limbak.

RETSEPT: Snickersimaitseline pasha

Koostisosad:

 • 165 g idandatud toortatrat*
 • 260 g leotatud India pähkleid
 • 100 g mahlaseid kivideta datleid (nt Rimi Juicy Dates)
 • 100 g maapähklivõid
 • 130 g kookoskreemi ~24% rasvasisaldusega
 • 150 g taimset piima
 • 15 g kakaopulbrit
 • Peotäis soolatud maapähkleid ja šokolaaditükke

Valmistamine:

 1. Kuivata keotatud India pähklid majapidamispaberiga, et ei oleks lisavedelikku.
 2. Blendera toortatar, India pähklid, datlid, maapähklivõi, kookoskreem ja taimne piim, kuni segu on ühtlane.
 3. Pane pool kogusest sobiva vormi sisse (nt marliga kaetud lillepotti) ja puista peale maapähklid.
 4. Ülejäänud segule lisa kakaopulber ja šokolaaditükid. Sega korralikult läbi ja vala esimese kihi peale.
 5. Pane pasha 6-8 tunniks külmikusse. Naudi!

* Toortatra idandamiseks pane toortatar hommikul umbes 6 tunniks vette. Seejärel pese voolava vee all ning laota taldrikule. Kata märja majapidamispaberi ja rätikuga. Õhtul pese uuesti ning pane jälle märja majapidamispaberi ja rätiku alla. Hommikuks on tatral idud küljes ning saad alustada pasha valmistamist.

Retsepti ja pildi autoriks on Loomuse vabatahtlik Jelizaveta Kudrjašova.

RETSEPT: Vegan quiche tomati ja basiilikuga

Koostisosad:

 • 500 g vegan lehttainast
 • 1 pakk (349 g) siidist tofut
 • 250 ml taimset koort
 • 100 g kikerhernejahu
 • 2-3 tl India musta soola (kala namak)
 • Peotäis värsket või 2 spl kuivatatud basiilikut
 • 125 g kirsstomateid
 • 1 keskmine sibul

Valmistamine:

 1. Eelsoojenda ahi 200 °C kraadini.
 2. Rulli lehttainas õhemaks, aseta ümmargusse ahjuvormi ja lõika ära ääred, mis üle serva ulatuvad.
 3. Sega kausis kokku siidine tofu, taimne koor, kikerhernejahu ning must sool. Soovi korral võib lisada pisut kurkumit, et quiche kollasem tuleks. Haki sibul ja basiilik ning lisa need segule.
 4. Vala saadud segu ahjuvormi ning aseta peale poolitatud kirsstomatid. Küpseta ahjus umbes 25-30 minutit, kuniks quiche on pealt kuldne ning taigna äär kergelt pruun. Lase enne serveerimist täielikult jahtuda.

Retsepti ja pildi autoriks on Loomuse vabatahtlik Lene Otenurm.

Tagasi