Arvamusfestival: kas samad inimesed samadel teemadel või uutmoodi arutelukultuuri arendaja?

14.10.2015

Tänavu kolmandat korda toimunud Arvamusfestival tõi Paidesse kokku üle 10,000 inimese – see tähendab, et aasta-aastal on külastajate arv enam kui kahekordistunud. Juba teist aastat järjest ütlesid 97% tagasisidet andnud osalejatest, et soovivad festivalile tagasi tulla. 90% vastasid, et festival täitis nende ootused. Festivali arutelusid aitasid korraldada ja osalejateni tuua vaat et 300 vabatahtlikku ja üle 100 organisatsiooni elu eri aladelt ja nurkadest. Uhkusega võime öelda, et Arvamusfestival on tõesti ühiskonnaülene kohtumispaik, mis on kõigest paari aastaga end kinnistanud paljude ärksa mõtlemisega eestimaalaste südametesse.

Siiski peame ikka ja jälle vastama küsimusele „Mis kasu on Arvamusfestivalist?”. On kuulda kriitikat, et Arvamusfestival on järjekordne koht, kus tuntud arvajad arvavad tuntud teemadel, mis ei võimalda uusi küsimusi tõstatada ega jõuda uue teadmise või ideedeni. Aga äkki saab Arvamusfestival tähendadagi samaaegselt kõiki neid asju ja seda väga lihtsal põhjusel – Arvamusfestival sünnib Sinu enda peas. Sa võid Paides saada positiivse energialaengu ja leida inspiratsiooni, aga võid ka kogeda pettumust. Sa võid korraldada põnevaid arutelusid ja koguda uusi ideid, aga saad minna ka vaid kuulajaks kulunud konverentsipaneeli. Valik on Sinu käes, sest festivalitiim loob Sulle vaimse ja füüsilise ruumi, sisustad aga seda ruumi energia ja ideedega Sina ise.

Ehk siis Arvamusfestival on ruumilooja, pakkudes osalejatele platvormi: platsi, aega, reegleid ning sisulist tuge arutelu korraldamiseks. Teemad, osalejad ja aruteluformaadid valib aga iga arutelukorraldaja ise.

Ruumi loomine ei tähenda vaid Paide Vallimäe väravate avamist või telgi püstipanemist. Arvamusfestivali ruumi tegemine on midagi väga loomingulist ja sõna otseses mõttes innovatsiooni otsimine! Soovime luua sellise ruumi, mis jõustab head arutelutava, inspireerib inimesi uutele ideedele ja tegudele, viib neid kokku ja kõige tipuks veel arendab arutelukultuuri. Tänavu alustasime koostööd Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriosakonnaga, et mõelda läbi füüsiline ruum ideega, et Arvamusfestival on helge, värske ja hubane, iga aruteluala toob inimesi kokku vestlema ning julgustab sõna võtma, iga puhkeala kutsub mõtisklema kuuldud teemade üle. See õhustik ei ole seotud vaid Paide Vallimäega kahel augustikuu õhtul, vaid on taasloodev erinevates paikades, ka Sinu kodukohas. Tänavu toimus Narva eelarvamusfestival ja olnud Paidest toodud festivali kujunduselemendid üles seadnud kogesime ehedat Arvamusfestivali kohalolu.

Arvamusfestival loob ka mõtteruumi. Lisaks hea arutelutava sõnastamisele ja levitamisele ning jälgimisele koolitame ja nõustame arutelude korraldajaid, et toetada  kaasamõtlemist ja -ütlemist soodustavate aruteluvormide kasutamist - et kokkuvõttes jõuaks avalikku debatti rohkem hääli ja erinevaid arvamusi. Tänavu kogesime veel mitmel grupiarutelul, et meie inimestele vast väga ei meeldigi ise arvata, pigem tahaks teisi kuulata. Arvamusfestival loob sellist ruumi, kus kogeb väga erinevaid aruteluvorme ja loodame, et eestimaalased üha rohkem harjuvad ka ise sõna sekka ütlema. Alustuseks hea õhustikuga Arvamusfestivalil ja sealt edasi oma koolis, töökohas, kogukonnas, avalikel koosolekutel, meedias.

Arvamusfestival „häälestab“ emotsiooni, atmosfäär annab positiivse enerigalaengu algavaks hooajaks. Kuid kas seda on palju, piisavalt või vähe? Ruumi loomise kaudu püstitasime endale ambitsioonika eesmärgi – muuta arutelukultuuri ühiskonnas ja seda läbi inimeste käitumist. Arutelukultuur, mida soovime saavutada, lähtub arusaamadest, et hea arutelu on argumendipõhine ja üksteise suhtes lugupidav. Soovitavalt alati, aga kindlasti arutelu ajal. Et sama tähtis kui arutlemine ja oma väidete tõestamine, on ka teise osapoole kuulamine ja eri seisukohtade arvestamine. Et me tõestame, mida väidame ja oleme teiste inimeste suhtes hinnanguvabad, reageerides sõnadele, mitte inimestele. Et keskendume lahendustele ja kasutame oma mõtete sõnastamiseks esinemisoskust, mitte tehnoloogilisi lahendusi.

Neljas Arvamusfestival Paides toimub 12.-13. augustil 2016.

Tagasi