Uued massaažikabinetid laiendaks pimemassööride töötamise võimalusi

22.09.2014

Iseseisvus on oluline, sest annab teatava vabaduse. Nägemispuudega inimese jaoks on töö leidmine Eestis suur probleem, sest vähe on erialasid, mida neile töölesaamiseks õpetatakse.

Eesti Pimemassööride Ühing (EPMÜ) tegeleb alates 1999. aastast nägemispuudega inimestele massaaži alg- ja täiendkoolituste korraldamisega ning toetatud töötamise võimaluse pakkumisega.

43-aastane Mirjam Tartust oli üks esimesi, kes EPMÜ massaažikeskusesse tööle võeti. „Pimedaks jäin ma 22-aastaselt diabeedi tagajärjel. Täielik pimedus tuli päevapealt, peale järjekordset laserravi. Kuus aastat istusin lihtsalt kodus, kasvatasin tütrekest, kuulasin raadiot ja lootsin naiivselt, et ehk kunagi tuleb nägemine tagasi. Juhuslikult sattusin kokku aktiivsete nägemispuudega inimestega, kes minu ja kogu mu pere „mustast august“ välja aitasid. Järgnes erinevate oskuste omandamise vahva eluetapp. Sain esimesed masinakirja- ja arvutikasutamise kogemused. Seejärel läbisin massaažikursused. Mu silmad hakkasid jälle särama. Julgesin endalt küsida: „Kus ma varem olen olnud?“ Samas osutus töö leidmine värskelt õpitud erialal raskeks. Üksiküritajast erivajadusega inimesel on püsivat tööd või oma kliendibaasi leida keeruline. Paljud võimalikud tööandjad pelgasid pimedat inimest tööle võtta. Kuuldes, et olen pime, ei kutsutud isegi proovitööle. Kui 2003. aastal loodi Eesti Pimemassööride Ühingu massaažikeskus, võeti mind ja veel mõned inimesed loodud keskusesse tööle. Seal on arvestatud puude eripärast tingitud vajadustega. Pakutakse erialaseid täiendkoolitusi, teavitatakse uutest seadustest, vahendatakse infot vabade töökohtade kohta. Massööritöö annab just paindliku töövõimaluse,“ räägib Mirjam.

Swedbanki annetuskeskkonna abil kogutud rahaga saame aidata Eesti eri paigus elavatel nägemispuudega inimestel omandada neile sobiv elukutse ning alustada iseseisvat tööd avatud tööturul või EPMÜ toetatud töökeskuses.

Hetkel töötab EPMÜ toetatud töökeskuses 18 pimemassööri ja 2014. aasta sügisest planeeritakse alustada järgmise massaaži algkursusega, kus osaleb veel 8 nägemispuudega inimest.

2013. aasta aprillis avasime Tallinnas Tondi 8a oma koolitus- ja massaažikeskuse. Renoveerisime 2 õppeklassi, 2 massaažikabinetti, köögi, 2 duširuumi, WC ja fuajee – kokku üldpinnaga 170m2.

Praeguseks eesmärgiks on veel kahe uue massaažikabineti rajamine, millega saame pakkuda praktikabaasi kaheksale algkursusel osalejale ja mis võimaldab neil hiljem alustada tööd EPMÜ toetatud töökeskuses.

Nägemise kaotanud inimene saab EPMÜ-s omandada massööri elukutse, töötada ühingu poolt asutatud toetatud töökeskuses ning kasutada mitmeid  teisi nägemispuudega inimese toimetulekut toetavaid tugiteenuseid.  Hetkel kuulub ühendusse 89 pimemassööri, kellest 57 on omandanud massööri elukutse just EPMÜ koolituskeskuses.

Lisainfo: http://www.pimemassoorid.ee/.

 

Tagasi