Sünni-ja Imetamise Eesti Tugiühing: "Emapiim on asendamatu."

26.04.2016

Millega tegeleb Sünni-ja Imetamise Eesti Tugiühing?

Sünni ja Imetamise Eesti Tugiühing (SIET) ühendab 55 koolitatud imetamisnõustajat, kes aitavad emasid ja beebisid, kel imetamine ei suju. SIETi nõustajad on Eestis ainsad, kes tulevad vajadusel ka pere juurde koju, ning lisaks teevad nõustajad rühmatunde Tallinnas, Pirital, Keilas, Nõmmel, Lihulas, Linnamäel ning Hiiumaal.

2015. aastal aitasid SIET imetamisnõustajad kokku 580 last, loengutunde oli kokku 122. 2015.a oktoobris ja novembris nõustati annetuskeskkonna kaudu laekunud raha eest 73 peret. 2016.aastal on 3 esimese kuuga annetuskeskkonna raha eest toimunud 3 tugigrupi loengut ning nõustatud on 16 peret.
 

Miks on teie teemale oluline tähelepanu pöörata? 

Rinnapiim on imikule ainuõige toit ja igal lapsel on sünnijärgne õigus emapiima saada, sõltumata pere elukohast ja võimalustest. Rinnaga toitmise õnnestumine sõltub emadele antavast teabest, toetusest ja abist. Kõik lapsed ei oska kohe imeda ja kõik emad ei oska iseenesest imetada. 

Maailma Terviseorganisatsiooni soovitused emade ja laste tervise huvides on ühesed: lapse toitmine rinnaga algab tema esimesel elutunnil, kuus esimest elukuud on tema toiduks ainult rinnapiim ning rinnaga toitmine jätkub ka teisel eluaastal või kauemgi.
2014. aastal tehtud Tervise Arengu Instituudi uuringu andmetel alustas Eestis imetamist küll 88,7% protsenti emadest, kuid nelja nädala möödudes sai rinnapiima 79,4% lastest, kolm kuud pärast sünnitust 65,8% ja kuus kuud pärast sünnitust vaid 34,9% lastest. Imetamise lõpetamise põhjustena on emad nimetanud teadmatust ja toetuse puudust.

Emapiim on asendamatu. Tehastes toodetud piimapulber, mida segatakse veega on kunsttoit nagu konservid või kartulipudrupulber, mis ei asenda täiskasvanu jaoks ühelgi viisil puhast vett ja värskelt valmistatud kodutoitu. Kunstliku piimaseguga toitmine on risk lapse tervisele nii imikueas kui ka hiljem. Piimasegu tuleb kõne alla viimase valikuna, kui tõesti muud moodi pole võimalik. Lisaks terviseriskile on emapiima ja piimasegu võrdluses kohane rääkida ka rahast. See on päris suur summa, mis läheb perede rahakotist suurfirmade kasuks. Sõltuvalt piimasegust ja lapse vanusest kulub keskmiselt piimasegude ostmiseks ühes kuus 50-100EUR. Selle asemel on igati mõistlik ja vajalik emasid toetada ja  imetamist soodustada. Nii jääb raha perre ja saab kasutada muul heaolu, tervist ja arengut täiustaval eesmärgil. 
 

Mis on viimane tegevus või sündmus, mis toimus tänu annetajate abile?

Annetajate toel on SIETi nõustajad pidanud loenguid MTÜs Caritas, kus käivad koos alaealised emad. Kokku peeti noortele emadele 4 loengut.

Annetajate abi kulub ära ka siis, kui hasartmängumaksust rahastatud projektitoetused on parasjagu lõppenud ja uued pole alanud – osa nõustajaid teeb sel puhul tööd vabatahtlikuna, kuid tänu annetajatele on meil võimalus hüvitada nõustajate töö või vähemalt sõidukulud. 
 

Kuidas hindad tänast annetuskultuuri Eestis? Kas annetajad oskavad teha vahet võimekatel ja vähem võimekatel organisatsioonidel või on annetamine siiski emotsionaalne tegevus? 

Eestis on annetamine vähelevinud ja pigem ebatavaline ning harjumatu tegevus. Siiski, püsiannetajaid tekib üha enam. Enamasti on annetamise taustaks isiklikud või lähedaste läbielamised, olgu mured tervislikud või majanduslikud. Lisaks annetatakse pigem sellistele organisatsioonidele, kes annetuste kogujana tuntud – suurte haiglate toetusfondid ja muud suuremad organisatsioonid, kes suudavad teha suuri meediakampaaniaid. Ei teata ega osata otsida väiksemaid, kes teevad samamoodi vajalikku tööd, kuid keda justnimelt tuleb teada või otsida, sest üldises meediapildis nad silma ei torka.
 

Mis on kõige hinnalisem kingitus, mis teie organisatsioonile kunagi tehtud?

Hinnaline kingitus on suhteline mõiste. Materiaalseid kingitusi, kui annetusi mitte silmas pidada, meie organisatsioonile pole tehtud. Soovime märkamist, tunnustust ja toetust ka riiklikul tasandil - konstruktiivset ja järjepidevat koostööd riigi ning sünnitusmajadega. Muidugi on meie jaoks emotsionaalselt väärtuslikud kingid emadelt-isadelt saadav tagasiside - rõõmupisarad, tänusõnad ja -kirjad - need innustavad meid jätkama. Eriline rõõm on, kui meilt abi saanud ema tahab ka ise meie ridades imetamisnõustajana jätkata. Muidugi rõõmustab meid, kui ema teeb pärast nõustaja visiiti ühingule suurema annetuse. Siiski on kõige parem kingitus, kui ema kirjutab pärast rasket imetamistee algust, kuis algul ehk lootusetuna paistnud olukorrast on koostöös nõustajaga välja murtud ning ema ja laps naudivad naturaalset toitmist just nii, nagu alati unistanud.
 

Kui palju läheb teil vaja vabatahtlikke abi?

Kuna meie kliendibaas ehk beebid ei ole kuigi jutukad ning nende emad on hõivatud ootamisega, et nad rääkima õpiksid, ühingu eestvedajad aga hõivatud igaüks oma päevatöö, pere ja nõustamisega, on ühingul puudus turundusest. Vajame nõu ja abi, kuidas info SIETi nõustajatest, emapiima asendamatust väärtuslikkusest ja rinnaga toitmise olulisusest jõuaks iga last ootava ja toitva pereni. Kunagi ei tea, millal kellelgi meie nõu ja abi vaja võib olla. Oleme unistanud imetamise teemalisest kalendrist, kuid ei leia aega ja oskusi see ära teha; unistame sellest, et ka meid teataks samamoodi nagu Lastehaigla Toetusfondi või SOS-Lasteküla, kes samuti kõige nõrgemate eest seisavad.

Toeta Sünni-ja Imetamise Tugiühingut siin.

Tagasi